در دفاع از مهرآباد

یادداشتم برای شماره پانزده هفته نامه حمل و نقل درباره لزوم باز نگه داشتن فرودگاهی که سفر به تهران از طریق آن هنوز آسان است.

هرازگاهی در خبرها می خوانیم که ساکنین مناطق سرآسیاب و مهرآباد از سروصدای فرودگاه مهرآباد به تنگ آمده اند. حرف از تعطیلی فرودگاه است تا اهالی آسوده بخوابند. این نکته که این شهر است که به فرودگاه رسیده است به حساب نمی آید. ولی تهران به دو فرودگاه احتیاج دارد و هدایت همه پروازها به فرودگاه امام برای حیات اقتصادی آن مضر و خطرآفرین است.

بر خلاف خیلی از شهرها تهران نه با یک فرودگاه بلکه با سه فرودگاه وارد عرصه هوانوردی شد: قلعه مرغی، دوشان تپه و مهرآباد. به این باید یکی دو باند تفریحی را هم اضافه کرد که دیگر این روزها از آنها نشانه ای برجانیست. گسترش تهران باعث شد که دو فرودگاه اول در محدوده شهری قرار بگیرند و چون نظامی بودند از شهر خارج شوند. ولی کسی فکر نمی کند که تهران روزی به مهرآباد برسد که در انتهای غربی شهر بعد از قریه طرشت در دشتی مسطح واقع شده بود. مهرآباد شلوغ و شلوغتر شد و حتی در روزگاری تنها مرز هوایی کشور ایران بود. تهران هم بزرگ و بزرگتر شد تا مهرآباد را بلعید. حالا مهرآباد انگار در قطب جنوبی غرب تهران قرار دارد. محله های سرآسیاب و شهرکهای آزادی و فرهنگیان، اکباتان و آپادانا آنرا حلقه کرده اند. اهالی هر ازگاهی از سروصدای فعالیت هوایی در فرودگاه مهرآباد شکایت می کنند. و البته شهرداری آماده به خدمت و مشتاق اضافه کردن اراضی بیشتر به اراضی شهری و پارکها معمولا طرف ایشان را می گیرد.

ولی نگاهی به شهرهای بزرگ جهان و پایتختهای ملی و اقتصادی واقعیت دیگری را نشانمان می دهد. تقریبا همه شهرهای عمده جهان که مرکز حمل و نقل هوایی هستند مانند پاریس، لندن، نیویورک، شیکاگو، مسکو، هیوستون، دالاس و دبی دو فرودگاه دارند. در این شهرها یک فرودگاه معمولا به پروازهای بین المللی اختصاص دارد و یک فرودگاه در عمل مورد استفاده فعالان اقتصادی، بازرگانان و کسانیست که برای سفرهای کوتاه مدت به این شهرها می آیند.  تهران نه به یک فرودگاه بلکه بعنوان پایتخت اقتصادی ایران به دو فرودگاه احتیاج دارد. مهرآباد امروز در موقعیتیست که هم به مسافران اجازه دسترسی به تهران را می دهد و هم ایشان می توانند به استان البرز فعلی و شهرستان کرج سابق دسترسی داشته باشند.

قرار داشتن فرودگاه امام خمینی در خارج از شهر تهران بدون دسترسی ریلی آنرا به مقصد نامناسبی برای کسانی تبدیل می کند که برای ماموریت یا ملاقات تجاری برای یکی دو روز عازم پایتخت کشور می شوند. وقت این افراد ذیق است و باز ناچارند ساعتها در ترافیک جنوب به شمال تهران گرفتار باشند. فرودگاه مهرآباد با دسترسی مناسب جاده ای و ریلی به مرکز بازرگانی شهر مقصد مناسبی برای ایشان است. تعطیلی فرودگاه مهرآباد تنها شهر تهران را غیرقابل دسترس تر می کند و بر فعالیتهای اقتصادی در این شهر اثر منفی می گذارد، همینطور محدود کردن ساعات کار آن.

شکی نیست که تعطیلی این فرودگاه برای شهرداری و اهالی منطقه مطلوب است، یکی اراضی بیشتری برای اداره خواهد داشت و دیگران آرامتر خواهند خوابید و البته ارزش ملکش افزایش پیدا خواهد کرد، دیگر نامطلوبیت سروصدای فرودگاه در کار نیست. ولی منصف باشیم، آیا اول فرودگاه بود یا اهالی؟ بنظر می رسد در دولتهای شهری اراده ای برای مدیریت گسترش شهرها وجود ندارد و بیشتر ایشان به امیال جمعیتهای شهری تسلیم می شوند تا بخواهند آنها را مدیریت کنند. درست و یا غلط تهران و کرج این روزها بهم متصل شده اند. این چگالی جمعیتی و ترافیک ناشی از آن وجود مهرآباد و عملیاتی بودن آنرا اتفاقا ضروریتر می کند. وگرنه تهران توده ای غیرقابل دسترس  از آدم و آهن و سیمان خواهد شد.

خوب است در نظر داشته باشیم، شهرها به باندهای پرواز بیشتر و نه کمتر احتیاج دارند.

1 دیدگاه برای «در دفاع از مهرآباد»

مال خودتان را بیفزایید

  1. مطلب كاملاً بجايى بود. نكته بعد هم اينكه با محدوديت كاربرى مهر اباد به پروازهاى محلى و داخلى ( local and dimestic) به جاى تخريب و همينطور بهينه سازى مسير و نحوه حركت هواپيماها در اطراف فرودگاه ، كاهش ميزان الودگى صوتى هم ممكن خواهد بود.
    اميدوارم كه مهراباد هم به سرنوشت قلعه مرغى به عنوان اولين فرودگاه ايران ( كه ميتونست ارزش تاريخى و ملى هم داشته باشه) دچار نشه و تمام راهاى دسترسى سريع و آسان به تهران در زمانهاى اضطرارى و بحران بسته نشه.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: