به بهانه صدمین شماره تجارت فردا

در صدمین شماره مجله تجارت فردا ضمن جشن گرفتن این موفقیت می توانیم بخاطر بیاوریم که حتی در روند رشد روزنامه نگاری اقتصادی در کشور هم می توان دست پنهان تقاضا و بازارها را دید.

یک صدمین شماره مجله تجارت فردا جلوی شماست. برخلاف سایر موضوعات مطبوعاتی اقتصادی نویسی و روزنامه نگاری اقتصادی در ایران رشدی آهسته ولی پیوسته داشته است. این مطبوعات هرگز نه جنجال آفرینی مطبوعات ورزشی را داشته اند و نه فراگیر بودن نشریات سیاسی را. جامعه کشور ما و فعالان اقتصادی گرچه همیشه  به رسالت اطلاع رسانی رسانه ها باور داشته اند ولی تقاضایشان برای روزنامه نگاری اقتصادی و تحلیل کارشناسی تنها در دهه هفتاد محسوس شده است و یک روند افزایشی را آغاز کرده است.

آغاز روزنامه نویسی اقتصادی کشور را می توان در ستونهای کوتاه اقتصادی و صفحه اخبار اقتصادی روزنامه های مختلف جستجو کرد، که بیشتر اوقات منحصر به درج بیانیه های رسمی و گزارشهای تکراری برداشت غله در کشور بودند. در دهه شصت، در اوج باور به تمرکزگرایی و اصالت نقش دولت در اقتصاد، شکایت از وضعیت اقتصادی بیشتر رسم بود تا تحلیل اقتصادی. زمانی که اقتصاد بعنوان یک علم مطرح نبود چهارچوب برای شناخت و تحلیل رویدادهای اقتصاد کشور بعنوان یک موجود و یک مفهوم وجود نداشت. در دهه هفتاد باور پیدا کردن به اهمیت نقش بخش خصوصی و کارآفرینی در رشد اقتصادی نقطه آغاز قبول اقتصاد بعنوان یک علم شد. تازه  برای تحلیل رویدادهای اقتصادی و نه قضاوت یا حکمیت متقاضی بوجود آمده بود.

خیلی از آدمهایی که این روزها نشریات اقتصادی کشور را می گردانند از ستون نویسی و خبرنگاری اقتصادی در روزنامه های دیگر شروع کردند جاهایی که نگرش به مسائل اقتصادی می توانست ایدئولوژیک یا حتی جنجال گرایانه باشد. روزنامه نگاری اقتصادی کاری دوبعدیست. از یکسو نیازمند مهارتهای روزنامه نگاری و توانمندی ارتباطاتیست از سوی دیگر برای معتبر بودن باید متکی به دانش روز اقتصاد و پژوهشهای متکی به روش شناسی علمی باشد. در آن سالها تجربه به بسیاری لزوم رشد همزمان و متعادل در هر دو بعد را آموخت. امروز موفقیت نشریه هایی مانند تجارت فردا و دنیای اقتصادی و امیدواری روزنامه های نوپای دیگر به موفقیت در کار رسانه ای اقتصادی و بازرگانی نتیجه این درس و عمل به آن است.

خوشبختانه امروز این شاخه از فعالیت مطبوعاتی در ایران سرسبز و رسته مستقل از یارانه های دولتی و امتیازات خاص به فعالیت مشغول است. و یکی از ثمرات توسعه بخش خصوصی و رقابتی شدن فضای مطبوعاتی کشور است. دیگر کسی برای اعلامیه های رسمی و تکراری ذائقه ای ندارد. همه می خواهند تحلیل و برداشت از وضعیت را بخوانند. در نتیجه جای تعجب ندارد که در این دنیای پرهیاهو و پرسانحه انتشار صدمین شماره تجارت فردا یک پیروزی، ولو کوچک، برای روند توسعه در ایران باشد که بتوانیم از آن خوشحال باشیم و آنرا جشن بگیریم. هر چه باشد وقتی به وضعیت اقتصادی کشور نگاه می کنیم متوجه می شویم که به نقاط روشن و موفقیتهای برخاسته از تلاش خستگی ناپذیر فعالان اقتصادی احتیاج داریم.

تجارت فردا به شماره صد رسیده است، برخی از مسائل ساختاری اقتصادی ما صد ساله هستند و احتمالا سالها با ما خواهند بود ولی با استفاده از رسانه هایی مانند تجارت فردا می توان بحث درباره ریشه ها و عواقب این کاستی ها را ادامه داد تا تصویری واضح بر مبنای واقعیتهای موجود در چهارچوبی علمی از آنها داشت.  رسیدن به یک درک مشترک از مسائل اقتصادی اولین گام در یافتن راه حل و متعهد ماندن به حل آنهاست. نشریاتی مانند تجارت فردا اکنون مدتهاست که به ما یادآور می شوند در پس غبار برخاسته از سیاست بازیها مردم ایران در حال ساختن زندگیهایشان و پیشبرد جامعه شان هستند. این تلاش آنهاست که ترقی کشور و شکوفایی اقتصادش را به همراه دارد و سزاوار ثبت در جریده روزگار است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: