مصاحبه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری

امروز IRINN با آقای ایلخانی رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشوری درباره سانحه هوایی روز گذشته مصاحبه کرد. این حادثه در روز اول ریاست آقای ایلخانی روی داده است و بنظر می رسد بنوعی سمبل چالشهای در پیشروی ایشان است.  ریاست سازمان و رئیس اداره استانداردها  با مهارت حرفه ای به سوالات پاسخ دادند، اما رفتار و اجرای  مجری بخش خبری نومیدکننده بود! ایشان از آقای ایلخانی پرسید که توپولف 154 ام در شوروی چند سانحه داده است. و یا آیا این مدل هواپیماها در کشورهای پیشرفته پرواز می کنند یا نه.

من نمی دانم این طرز سوال کردن چه ربطی به سانحه دیروز دارد و آیا هدف آن محکوم کردن استفاده از توپولف 154 ام است یا نه؟ ولی بنظرم آمد که مجری محترم به نوعی می خواهد یک قضاوت کلیشه ای در اینباره انجام دهد. و در ضمن اگر کسی در گروه خبر لطف می کرد و این هواپیما را در گوگل جستجو می کرد. متوجه می شد که هواپیما 63 بار سانحه داده است که در 36 مورد هواپیما متلاشی شده است. لیست این سوانح موجود است و بیشتر آنها بدلیل شرایط بد باند فرودگاه و یا کنترل ضعیف هوایی بوده است. این هواپیما در حریم هوایی اروپا موجود است و در لهستان، اوکراین و اسلواکی پرواز می کند. لهستان و اسلواکی عضو اتحادیه اروپا هستند.  آدم فکر می کند کار شبکه های خبر با بودجه ای که دارند دانستن این گونه اطلاعات است و استفاده از آنها در مصاحبه هایشان.

سوال من از مجری این است که چرا به جای پرسیدن درباره چگونگی سانحه و دلایل آن که هنوز معلوم نیستند، درباره سوانح قبلی سوالی نپرسید. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که در سه سانحه قبلی این هواپیما در ایران عامل خطای انسانی بوده است. چرا مجری نپرسید که سازمان هواپیمایی کشوری چه کرده است، تا احتمال خطای عامل انسانی کاهش پیدا کند؟ اما بجای طرح این پرسشها مجری یکجوری در حال تکرار مدام و کلیشه ای این باور بود که هواپیماهای روسی بد هستند و دلیل سانحه را می خواست بداند.  سوال خوب پرسیدن هم هنریست ولی بنظر می رسد آدمهای زیادی آنرا بلد نیستند! بویژه آنها که در گروه خبر هستند!

1 دیدگاه برای «مصاحبه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری»

مال خودتان را بیفزایید

  1. منم گیجم از دست این مجریها، جاهایی که می خوان دروغ پردازی کنن چنان در کارشون استاد و ماهر نشون میدن که خب آدم فکر می کنه واقعا کارشون رو بلدن، اما در چنین صحنه هایی…

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: