پیش بینی یا پیشداوری

«اقتصاددان کسیست که می تواند فردا به تو بگوید چرا اتفاقی را که دیروز گفته بود امروز رخ می دهد، رخ نداده است». گرچه این یکی از آن جملات طنزآمیزیست که درباره حرفه یک اقتصاددان گفته شده است، با اینحال خالی از حقیقت نیست. پیش بینی رویدادهای اقتصادی و اجتماعی و ابعاد آنها و پیشزمینهایشان یکی از سخت ترین چالشهای در پیشرو کارشناسان اقتصادی و اجتماعیست.

حالا دو جور پیش بینی وجود دارد، در نوع اول شما بدون آنکه درباره عامل و یا مجموعه ای از عوامل برداشت خاصی داشته باشید از خودتان می پرسید: » چرا این حادثه الان و اینجا اتفاق افتاد؟»و بعد از خود می پرسید:» این حادثه چه تاثیراتی خواهد داشت؟» در نوع دوم شما می گویید:» من همیشه فکر می کردم این وضعیت باید به یک چیزی یک جایی ختم می شد. پس نظر من درست است و بقیه اشتباه بودند»  در واقع شما عامل موثر را قبل از حادثه انتخاب کرده اید و فقط دنبال رویدادی می گشته اید که باور شما را تائید کند.  در این برخورد جایی برای عوامل واقعی وجود ندارد و حتی اگر حدس شما درست باشد، سایر عوامل موثر را در نظر نمی گیرد.

در روزهای اخیر تحلیل نوع دوم باب دل بسیاری از جامعه شناسان و کارشناسان است. همه می کوشند تا وقوع آنها را به دلایل و عواملی نسبت دهند که طی سالهای گذشته هم وجود داشته اند. بجای شبیه سازی تاریخی و یا استفاده از رویدادهای مشابه در تحلیل این رویدادها بسیاری می کوشند تا آرزوها و هراسهایشان را بیان کنند و عواملی را مطرح کنند که محبوبشان هستند و نه دلیل واقعی. گاهی فکر می کنم بدون کلیشه سازی و کلیشه بازی چطور بعضیها حرف می زدند.

پ.ن. میثم عزیز من فکر نکردم نامفهوم بوده است ولی حرفها را بخوان؟ همه در حال قضاوت کردن هستند و تنها عده کمی در حال تحلیل کردن! 

3 دیدگاه برای «پیش بینی یا پیشداوری»

مال خودتان را بیفزایید

  1. یک کم بیشتر سعی کنی می تونی اینقدر نامفهوم بنویسی که حتی خودتم بعدش نفهمی که چی نوشتی. شاید همین الان هم به اون درجه رسیده باشی

  2. بانگ الله و اکبر و «یا حسین، میر حسین»، امشب رسا تر از هر شب از پشت بامها بلند خواهد شد. امشب باید نشان دهیم که به ویرانی ایران و تباه شدن آینده مان رضایت نمی دهیم. به همه بگویید امشب رسا تر از هر شب همه با هم فریاد ازادی سر می دهیم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: