چرا امنیت اقتصادی اهمیتی ندارد؟ ‌

در خبرآنلاین منتشرشده است.

ابعاد امنیت تنها منحصر به بعد سیاسی یا نظامی نبوده نیست. امنیت اقتصادیست که فضای مورد نیاز فعالیتهای اقتصادی را فراهم می کند و به فعالان اقتصادی اطمینان خاطر می دهد. در حالیکه منابع مختلفی صرف امنیت سیاسی و نظامی کشور شده و می شود٬ بسیاری از امنیت اقتصادی غافل هستند. آیا اختصاص منابع متعدد به امنیت سیاسی بازدهی منابع در این عرصه را منفی نکرده است؟‌ وقت آن فرارسیده است که کمی هم بر امنیت اقتصادی و آرامش خاطر فعالان اقتصاد تاکید کنیم.

نوشتن گاهی کار راحتی نیست. بویژه وقتی ذهنها با بدگمانی و خبرهای ضد و نقیض خاکستری فکر می کنند. اما حرفهایی هست که باید گفته شوند. چطور می شود که یک فعال زیست محیطی به اتهام جاسوسی دو هفته زندانی باشد و در نهایت فوت کند٬ در حالیکه دهها کلاهبردار و مختلس نه تنها که آزادانه مشغول زندگی هستند٬ بلکه علیرغم آگاهی نهادهای قضایی و امنیتی از اتهاماتشان قربانیان بیشتری هم می گیرند

داستان غمباریست یک استاد جامعه شناسی که در برگزیده ترین دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه امام جعفر صادق که مدیران بسیاری در آن تحصیل کرده اند٬ تدریس می کرده است و عاشق محیط زیست بوده است٬ متهم به جاسوسی شده است. دو هفته زندانی بوده است و سپس درگذشته است. او متهم بوده است و دیگر نیست تا از خود دفاعی کند٬ پس از او بعنوان فرد درگذشته یاد می کنیم. حالا اینکه چقدر با استفاده از فعالان زیست محیطی می توان جاسوسی کرد٬ نکته ایست که دستگاههای تخصصی و کارشناسان ضدجاسوسی باید به آن پاسخ بدهند. اما این داستان را در کنار یکی از دهها داستانی می گذارم که از دوستان فعال اقتصادی شنیده ام.

دوستی داستان مدیر بانکی را تعریف می کرد که در سفر از خارج توسط راننده تاکسیش ربوده شده است و به خانه ای برده شده است. بعد از آنکه راننده و همدستانش پول همراهش را برداشته اند٬ او را آنقدر زده اند تا شماره رمز حسابهایش را هم بدهد تا از دستگاههای خودپرداز حسابهایش را خالی کنند. بعد وادارش کرده اند که از دوستانش کمک بخواهد تا با روش کارت به کارت به حسابش پول واریز کنند. آخر سر بعد از دو روز او را در یکی از بیابانهای اطراف تهران کتک خورده رها می کنند. مدیر مذکور از روابطش بهره می برد تا آدم رباها را شناسایی کند. نیروی انتظامی آنها را بعد از چند ماه شناسایی و بازداشت می کند و تحویل مقام قضایی می دهد. متهمان به قید وثیقه آزاد می شوند و الان یکی دو سالیست که شاکی منتظر صدور کیفرخواست و رسیدگی به این جرم است. مشابه این داستان بسیار است. دوست دیگری می گفت که شاید جاعلان عنوانی که خود را ماموران امنیتی و وابستگان به نهادی نظامی معرفی می کنند و به اخاذی می پردازند٬ بزرگترین گروه کلاهبرداران را در جامعه تشکیل می دهند. کسانیکه با علم به اولویت نداشتن امنیت اقتصادی و با تسلط به هزار خم دستگاه قضا امنیت اقتصادی جامعه را بر هم می زنند فعالان اقتصادی را می چاپند و سرمایه داران احتمالی را فراری می دهند. و بعد زمانیکه رسوا می شوند تازه ماهها و سالها به بهانه رسیدگی به پرونده به فعالیتهای خود ادامه می دهند و بر تعداد قربانیان و شاکیان خود می افزایند.

آیا جرم ایشان کمتر از جامعه شناس متهم به جاسوسیت؟‌ ایشان که با افزایش ناامنی در جامعه از سرمایه گذاری در آینده اقتصاد کشور می کاهند و به بیکاری و هزینه های اجتماعی نظام می افزایند و فعالان اقتصادی را متواری می کنند تیشه به ریشه سلامت و ارزشهای جامعه می زنند ولی گویی اعمالی که هزینه امنیتی واقعی برای اقتصاد کشور دارند٬ چندان جدی گرفته نمی شوند. حال آنکه نهادهای امنیتی و نظامی ‌هر احتمالی را هر چند ناممکن درباره اساتید دانشگاه و پژوهشگران کشور جدی می گیرند تا آنها را به جرم جاسوسی بازداشت و محاکمه کنند. آیا ایان نهادها مسوول حفظ امنیت اقتصادی و مراقبت از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در آینده کشور نمی دانند؟

چطور می شود باور کرد که پوست جانوران ابزاریست برای جمع آوری اطلاعات درباره برنامه های هسته ای ولی باید این واقعیت را ندیده گرفت که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی٬ بجای نقش ایران در شکست مفتضحانه داعش و حفظ ثبات در منطقه بجای شرح موفقیتهای مختلف از افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی تا داشتن جامعه ای چند صدایی با رسانه هایی پویا باید خبر درگذشت مشکوک یک دانشگاهی متهم به جاسوسی تیتر اخبار مربوط به ایران باشد؟‌ آیا همه ما تعریف مشترکی از هزینه و زیان داریم یا گروهی زیانهای اینچنینی را سود می دانند؟‌ شاید واقعیت اینجاست که هزینه برخورد با دانشگاهیان پایین است و هزینه دستگیری مختلسان بالا و مبارزه با فساد بالا. فراموش نکنیم که در آیا همین هفته های اخیر بود که مدیر پس از اطلاع از کشف اختلاسش از کشور گریخت. او را خواسته اند و به او گفته اند که در حسابها اختلاف هست. او هم که می دانسته است چرا در حسابها اختلاف هست از محل کارش خارج شده به فرودگاه رفته و گریخته تا یک اختلاس ۱۰۰ میلیاردی را به جمع اختلاسها اضافه کند.

به نظر می رسد برخی نهادها آنقدر منابع خود را به امنیت سیاسی اختصاص داده اند که دیگر برای امنیت اقتصادی جایی ندارند. قضاوت درباره فرد درگذشته نه برازنده است و نه ممکن٬‌چرا که نیست تا دفاع او را هم بشنویم٬ ولی نقد مسوولان رسیدگی به پرونده او و تقاضای بازنگری در اولویتهای نهادهای امنیتی کشور کاریست بایسته. هر روز هزاران نیروی مخلص این مرزوبوم تلاش می کنند تا ایران امن باشد و مستعد آبادانی . اما ناگهان رویدادی از راه می رسد که نتیجه همه این تلاشها را به باد می دهد. و از ایران نه تنها تصویری منفی ارائه می دهد٬ بلکه به فعالان اقتصادی هشدار می دهد که می توانند مسوول کارهایی باشند که به نظر بقیه مشغول به آن هستند نه آنچه که خودآگاهانه به آن پرداخته اند. بجای آنکه چهارچوب قوانین و مقررات کشور آشکار و واضح باشند٬ غباری از بدبینی و سوء ظن فضا را پر می کند که رخوت و رکود را به ارمغان می آورد. سرمایه گذار و فعال اقتصادی نمی دانند که چطور در کشوری می توانند فعالیت کنند که در آن حتی تعریف جاسوسی مشخص نیست و ممکن است همان کاری باشد که به آن مشغول هستند.

تعریف دامنه امنیت سیاسی با توجه به امنیت اقتصادی ضمن افزایش اطمینان خاطر در جامعه باعث تخصیص بهینه منابع در بحث امنیت و پیشگیری از رویدادهایی این چنینی می شود که هزینه هایشان تا مدتها همراه ما خواهند بود.

2 دیدگاه برای «چرا امنیت اقتصادی اهمیتی ندارد؟ ‌»

مال خودتان را بیفزایید

  1. تاجری تسهیلات ارزی گرفته کالا را وارد کرده با احتساب دلار 3800تومان فروخته سپس دلار شده 5000تومان او چگونه وام را باز پس دهد؟او امنیت دارد؟تاجری کالا بر حسب دلار 3800تومان خریده صادرات کرده سپس دلار وارداتی اش را 3800فروخته حالا که میخواهد مجددا کالا بخرد تا صادرات کند دلار شده 5000تومن وایشان نسبت به حالت قبل کالای کمتری میتواند بخرد و کارش کساد میشود وضرر داده این امنیت اقتصادی است؟ مرگ متهم دربندی به جاسوسی در حالیکه بازجویی ومحاکمه او به اتهامی که دارد هنوز به تمام نرسیده ،ظن را به آن مرحوم را بیشتر میکند که مبادا همدستانش برای لو نرفتن او را کشتند والا مرگ در زندان بعید است مدیری در دولت احمدی نژاد ،احمدی نژادی که با اصلاح قیمت حاملهای انرژی اصلاحات کرد اما خود را اصولگرا مینامد وامروز دنبال اصلاحات در قوه قضائیه است اختلاس کرده وگریخته آیا رواست این بامبول را به کار بگیریم تا اشتباهات هم بازیهای خودمان را توجیه کرده و پوشش دهیم واذهان را به بیراهه متوجه کنیم کارخانه ایران تایر یک صنعت شیمیایی فوق آلاینده است که اگر من در منطقه صنعتی هم این صنعت را داشتم ملزم به انتقال به زون صنعتی ورعایت موارد مربوطه غیر ضروری بودم ایران تایر در یک منطقه مسکونی انهم منطقه ای تقریلا مند بالا غرب تهرانی قرار گرفته منانعی ندارد انتقال نمیابد که هیچ شبانه ضایعان میسوزاند ومحیط زیست توجه نمیکند! پس محیط زیست وقتش را صرف چه کاری میکند جاسوسی!جاسوسی به نفع دشمن؟یا این محیط زیست وقتش را صرف شکایت وتعقیب دامدار بی نوایی میکند که دامش را در اراضی موات به چرا برده یا کشاورز بی نوایی که نود درصد ابی را که به زمینش داده به سفره زیر زمینی بازگشته را میخواهد باز یابد البته این اخری مقصر وزارت نیروست مگر مردم ما گنگ هستند نفهمند اطرافشان چه میگذرد محیط زیست با ابزار زلزله تولید کن وخشکسالی بیار هارپ مشکلی ندارد اما در مناطقی که عینا زیر انها تاسیسات نظامی پنهان است دنبال خرگوش میرود !مرحوم تیمسار دادپی اگر بودند منطقا حق را به نظامیان میدادند یا به مقصران، مقصرانی که شاید از روی ساده لوحی به دام دشمن افتادند فرقی نمیکند میدانست یا نمیدانست دوست نادان بدتر از دشمن داناست دلار یک شبه از 3800رسیده به پنج هزار تومان خانه یک شبه گران شده گوشت گران شده نفت اوپک که دست خود ماست به ضرر اقتصاد گران شده اینها امنیت اقتصادی نیست انوقت توقف فعال محیط زیستی که از محدوده مناطق نظامی تجسس کرده شده ضد اقتصادی واعجبا

  2. البته من فکر میکنم علت گرانی ارز که عمده مشکل اقتصادی کشور ماست همین تامین مالی دولت برای همین بگیرو ببندهایی است که بسیاری از آنها غیر ضروری است و مخارج آنها بار منفی اقتصادی مثل گرانی ارز در پی دارد محیط زیست یک نمونه از نمونه هاست برای مثال زدن والا همه را نمیشود در چند خط مقاله نوشت وضرورتی هم ندارد و الی آخر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: