خوب حالا چی؟

دیشب بعد از یک رقابت تنگاتنگ که شش میلیارد دلار هزینه در برداشت باراک حسین اوباما برای چهار سال دیگر به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد. علاوه بر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری حزب دمکرات اکثریت خود را در مجلس سنا حفظ کرد. ولی این حزب نتوانست در مجلس نمایندگان موفق باشد و حزب جمهوریخواه همچنان حزب اکثریت در کنگره آمریکاست. این رویداد به این معناست که از دید سیاستگذاری شرایط تغییری نکرده اند و بن بست سیاسی در واشنگتن همچنان ادامه خواهد داشت. کنگره می تواند جلوی تصویب قوانین و بودجه دولت فدرال را بگیرد و مجلس سنا می تواند از قانونی شدن مصوبات و تصمیمات قانونگذاران جمهوریخواه جلوگیری خواهد کرد. از این نظر بازارها با تغییری مواجه نیستند که بخواهند به آن واکنش نشان بدهند.

اما انتخاب مجدد اوباما به ریاست جمهوری آمریکا به این معناست که قانون حمایت از بیماران و خدمات درمانی به مرحله اجرا خواهد رسید و اثرات اقتصادی آن در جامعه قابل مشاهده خواهند بود. از طرف دیگر سرمایه گذاری در منابع انرژی جایگزین نفت ادامه پیدا خواهد کرد. در نتیجه سهامداران این شرکتها لازم نیست نگران سرمایه گذاری در کوتاه مدت باشند. همچنین ایالتها و شهرهای مختلف می توانند به ادامه کمکهای دولت فدرال امیدوار باشند. همچنین در ماههایی که در پیشروست بازسازی خرابیهای توفان سندی می تواند در ایالتهای شمال شرقی آمریکا یک موج اقتصادی ایجاد کند که شاید تدوام آن باز شکوفایی مجدد اقتصادی در بخشهایی از کشور بشود. کهنگی زیرساختهای اقتصادی و آسیب پذیری آنها به مرحله خطرناکی در آمریکا رسیده است و بنظر می رسد اولین چالش اقای اوباما در دور دوم تعیین اولویتهایش در نوسازی این زیرساختهاست.

.در مجموع برای سنجش اثرات اقتصادی این انتخاب باید صبر کرد

پ.ن. یک گزارش درباره داکوتای شمالی شنیدم: مردم به کاندیدای جمهوریخواه برای ریاست جمهوری و به کاندیدای دمکرات برای سنا رای داده اند. دلیلشان:‌ شما یه دمکرات می خواهید تا برایتان از واشنگتن پول بگیرد ولی در واشنگتن یه جمهوریخواه می خواهید تا پول را در آمریکا نگه دارد!‌ حالا هی بگید مردم از اقتصاد هیچی نمی فهمند!

پ.ن.2. این یادداشت در شماره این هفته تجارت فردا منتشر شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: