مالیه پدرسالارانه

با دوستی که تازه از آتن برگشته بود، درباره بحران مالی دولت یونان و کسری بودجه این کشور صحبت می کردیم. در ظاهر همه چیز درباره یونان اروپاییست. یک کشور مدرن و پیشرو، مقصد دلخواه بسیاری از توریستهای اروپایی و آمریکایی با فرودگاههای مدرن و مترو شهری. اما بقول دوستم همه اینها ظاهر قضیه است. در باطن یونان سنتها و رفتارهای خود را حفظ کرده است.

بسیاری از مقررات و سیاستهای مالی یونان ریشه در سنتهای پدرسالارانه این کشور دارد. کشوری که در آن بیمه درمان همگانی یوجود دارد ولی همه پزشکان زیرمیزی قبول می کنند. ماموران مالیات با موشکافی به حسابها رسیدگی می کنند، ولی همه حسابداران می دانند چطور حسابها را بنویسند که شامل پول دستی آنها هم بشود. مقرراتی که ریشه در این باور دارد که دولت بعنوان پدر جامعه باید هزینه فرزندان نوجوان و گاهی ناخلفش را  بپردازد. بعنوان مثال در اتحادیه اروپا زنان حضور فعالی در بازار کار دارند و پیشفرض بر این است که خودشان می توانند درآمد کسب کنند و مانعی بر سر راه اشتغالشان نیست. اما در یونان همچنان دختران بازنشستگان متوفای دولتی می توانند تا زمان ازدواج مستمری پدرانشان* را دریافت کنند. بی دلیل نیست که چنین سیستم تامین اجتماعی پر خرجی یکی از دلایل کسری بودجه یونان است.

از این دید یونان کشوریست با ظاهر مدرن اروپایی و سنتهای قدیمی که سنخیتی با دنیای امروز ندارند. کشوری که پس از اشغال در جنگ جهانی دوم، یک جنگ داخلی بین کمونیستها و دولت تحت حمایت آمریکا، کودتای سرهنگان و دولتهای ناپایدار خود را در آغوش مهربان اتحادیه اروپا دید.  برای سالهای متوالی مقامات مالی و ناظران اتحادیه اروپا چشم خود را بر عادتهای این کشور بستند. کمکهای مالی اتحادیه اروپا و سرمایه گذاری کشورهای عضوش در یونان  باعث شد تا یونان بتواند هزینه عادتهای خود را بپردازد.  اما بحران جهانی معدن پول اروپا را خشکاند. 

گرچه سیاستمداران یونانی با کندی به بحران واکنش نشان دادند،  و دولت این کشور از ترس شکست در انتخابات  2009 کاهش کسری بودجه و  پذیرش انضباط مالی را به تاخیر انداخت. اما الان دیگر چیزی برای باختن ندارند. مردم یونان عصبانی هستند، و احساس می کنند رهبرانشان فریبشان داده اند. اما واقعیت اینجاست بهای مالیه پدرسالارانه گرانتر از آن است که مردم یونان توان پرداختش را داشته باشند.

درسهای یونان برای کشوری مانند ترکیه و سایر کشورهای در حال توسعه می تواند جالب باشد. گرچه اقتصاد ترکیه این کشور در حال شکوفاییست و رشدش باعث رشک بسیاری از کشورهای منطقه شده است. اما عادتهای قدیمی دیر فراموش می شوند، و عادتهای بد قدیمی می توانند دردسرساز باشند. برای رسیدن به توسعه پایدار تغییر رفتارها گاهی مهمتر از تامین منابع است. برای اینکه وقتی منابع می خشکند، رفتارها و عادتها می مانند.

* می دانم که چنین قانونی در کشورما هم هست ولی نرخ مشارکت زنان در بازار کار ایران با رشد تدریجی اخیرا به سی درصد رسیده است.

2 دیدگاه برای «مالیه پدرسالارانه»

مال خودتان را بیفزایید

  1. فکر می کنید اغلب این آداب بع تدریج از بین برن؟ من این طور فکر می کنم. به نظرم بخشی از بحران اخیر (با توجه به مطلب شما) ناشی از همین آدابه و تو دراز مدت عقل مردم باعث می شه این آداب غیرمفید هزینه زیادی داشته باشند و از بین برن. البته نه همگی اونها.

  2. بحث اینجاست سنتهایی که گروههای متعدد اجتماعی ازشون نفع می برند خیلی دیر حذف می شوند

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: