معرفی کتاب: قبله عالم؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران

عنوان: قبله عالم؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران

نویسنده: عباس امانت

مترجم: دکتر حسن کامشاد

چاپ: نشر کارنامه

سال چاپ:1384 چاپ دوم

شابک:  7- 049-431- 964

گرچه ویترین کتابفروشیها معمولا پر از کتابهای تاریخ ایران است، که با جلدهای زرکوب و عناوین پر طمطراق وعده داستانی نو به خواننده می دهند، با اینحال هرازگاهی کتابی به بازار می آید که گامی بلند در جهتی نوین در نشر  و آگاهی از تاریخ ایران است. «قبله عالم» نوشته عباس امانت و ترجمه دکتر حسن کامشاد از جمله این کتابهاست.

کمتر پادشاهی در سلسله قاجار جایگاه ناصرالدین شاه را در ذهن مردم ایران دارد. او بیش از همه پادشاهان این سلسله به تصویر کشیده شده است، دستمایه داستانها قرار گرفته است و  درباره اش و درباره دوران سلطنتش کتاب نوشته شده است. ریشه یابی حوادث تاریخ معاصر ایران از دعواهای مرزی گرفته تا تاریخ جنبشهای سیاسی هر مورخی را ناگزیر به دربار او می کشاند. گرچه داستانهای سلطنت او بسیار گفته شده است، اما جای کتابی که به خود او بپردازد و داستان ناصرالین شاه را بازگوید بسیار خالی بود. عباس امانت با تیزبینی یک محقق و دانش یک مورخ به جبران این نقص پرداخته است و حسن کامشاد به نثر او ظرافت ادبی بخشیده است. 

عباس امانت در گفتن داستان ناصرالدین شاه از منابع بسیاری بهره می گیرد، به یادداشتها و نامه های او اتکا می کند و از قول معاصرانش نقل قول می کند. در نتیجه تصویری که او از «شاه شهید» ارائه می کند دقیق، واقعی و قابل درک است. ناصرالدین شاه او هم آن جوان نورسته ایست که امر به قتل میرزاتقی خان می دهد و هم آن پادشاهی که سوداهای بزرگ قدرت و عظمت منطقه ای را در سر داشته است. هم هنردوستیست که از تشویق هنرمندان لذت می برد و هم آزمندی که از مصادره اموال صدراعظم نوریش خشنود است.

این تصویر واقعی باعث می شود تا خواننده کتاب عناصر هویت معاصر خود را به راحتی در دوران ناصری بیابد. پادشاهی که علیرغم ضعف خود را سلطان امت شیعه و پاسدار عتبات عالیه و شیعیان کشورهای همسایه می داند. سلطنتی که می کوشد از اختلاف دو ابرقدرت همسایه اش سود برد و امتیاز بگیرد و با اینحال در محاسبه نیات دول اروپایی بیش از یکبار اشتباه می کند. و درنهایت ناچار است با غرولند و غروری جریحه دار برتری آنها را  در دارالخلافه تهران بپذیرد. شهشنشاه کشورگشایی که برای یکبار سان قشون دیدن در چمن سلطانیه زنجان باید اقدام خود را برای کاردار انگلیس توجیه کند و بعد با سرافکندگی از ترس وبا از میان راه بازگردد. و دلیل بازگشتش را به سفیر روسیه توضیح دهد. عباس امانت در ترسیم پیچیدگیهای  شخصیتی ناصرالدین شاه و اوضاع بغرنج دوران ناصری موفق و موشکاف است و همین خواندن کتابش را لذتبخش و آموزنده می کند.

کتاب در دو قطع جیبی مختلف به چاپ رسیده است و حاوی 47 تصویر تاریخیست. خواندن و داشتن این کتاب به همه علاقمندان به تاریخ ایران توصیه می شود.

1 دیدگاه برای «معرفی کتاب: قبله عالم؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران»

مال خودتان را بیفزایید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: