ترافیک ما و اقتصادمان

تا بحال دقت کرده اید که تا چه حد بین ترافیک شهرهای بزرگ مخصوصا تهران و اقتصاد کشور و رفتارهای اقتصادی ما شباهت وجود دارد؟

در هردو هم ماشینهای ساخت خارج وجود دارد و هم باورهای وارداتی و البته در هر دو فکر می کنیم ایران یک مورد ویژه است.

در هر دو می خواهیم یک تابع هدف را حداکثر کنیم. و گرچه رفتارمان فردیست ولی توقع داریم قوانین بدون در نظر گرفتن انگیزه های ما جمع را منظم کند. در ترافیک سریعتر به مقصد رسیدن و کار داشتن باعث می شود تا خودمان از بین خطوط رانندگی نکنیم و در اقتصاد تمایل به حداکثر سازی مطلوبیت و به تبع آن حداکثر سازی ثروت باعث می شود که دنبال میانبر باشیم.

اصولا یک مشکل ذهنی داریم با ماشین پرادو و درآمد بالاتر اگر مال خودمان نباشند.

در هر دو از دولت توقع قانونگذاری و هدایت داریم و در هر دو دولت حضور فعالی دارد. بر سر هر چهار راه افسر پلیسی هست و حتی برای تخم آفتابگردان بوروکراسی اداری بخشنامه دارد. ولی اصولا بسیاری از جاها دولت نمی تواند و افسران نمی بینند… چرا حتی مامورانی هستند که در ترافیک شدید می توانند خمیازه بکشند؟

در هر دو واریانس شدیدی وجود دارد، کنار پیکان قراضه آلوده کننده سال 56 آخرین سیستم تویوتا در حال حرکت است. ماشینی هست که از آپارتمان بعضها گرانتر است.  وجود بعضی ماشینها در تناقض آشکار با چیزهایی هستند که ما از درآمدها می دانیم و البته هر وقت که قیمت نفت بالا رفته است، ماشینهای در ترافیک مانده هم رنگارنگ تر و متنوعتر شده اند. بنظر شما دلیلی وجود دارد؟

راستی در هر دو جا دولت می خواهد از تولید کننده داخلی حمایت کند، و مصرف کننده در هر دو جا در حال خفگیست! حمایتهای دولتی باعث شده است تا مثلا استانداردهای  محیط زیستی و یا کیفیت بالا یک چیز لوکس خارجی باشد هم در ترافیک و هم در اقتصاد. بهای این سیاستها را مصرف کننده با سلامت و کیفیت زندگیش پرداخت کرده است.

و نکته آخر در هر دو بنزین ارزان و یارانه ای مساله زاست و در هر دوجا هیچ سیاستمداری حاضر به اعتراف به این نکته نیست.  راستی مگر مسوولان خود در ترافیک نمی مانند؟

خلاصه اینکه من دارم به ترافیک ایمان می آورم. بنظرم هر روز ما داریم الگوهای رفتار اقتصادی را می بینیم ولی نتوانسته ایم درست مدلشان کنیم 

2 دیدگاه برای «ترافیک ما و اقتصادمان»

مال خودتان را بیفزایید

  1. ترافیک بازتولید رفتارما در زندگی اجتماعی شهری است..میتونیم توش فقر غنا بهره وری، اخلاق مداری، مدارا، فرهنگ و … رو دید..ما ایرانی ها قربانی راحت طلبی و دولت گرایی خودمان هستیم
    درود بر جناب دادپی عزیز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: