درباره دانشگاهی در غرب کشور اسکاتها

و اندرباب مدرک دکترای رشته اقتصاد از دانشگاهی در غرب کشور اسکاتها چند نکته را نقدا و شفقتا باید معذور دارم:

اول. دکتر سوری دوست عزیز و بزرگواریست که افتخار همخانه بودن با او را برای یک سال در ویرجینیاتک داشته ام و در موسسه نیاوران شاگرد درس اقتصاد سنجیش بوده ام و اقتصاد سنج بودن امروزم را مدیون این هستم که نشانم داد چه درس سختیست.  آن روزهایی که بعد از درس و کلاس برای خوابیدن من به کتاب تاریخی یا داستانی سبک پناه می بردم او کتابی درباره اقتصاد سنجی دستش می گرفت و می خواند. هنوز یادم هست که بار اول من از کتابخانه چندین عنوان کلاسیک و کتابهایی درباره جنگ جهانی گرفته بودم و او چهار عنوان درباره مدلسازی سریهای زمانی و آنها را در ماه اول خواند! از آن آدمهای بی ادعا و پرکار بوده و هست. هرگز ندیده ام که اهل دروغ باشد یا خود فریب باشد. سال ۸۸ که برای بازگشت به ایران برنامه داشتم و برای کار در شریف اقدام کرده بودم. او جز هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد بود و جز افراد پرکار و پرتلاش. اینکه چرا در دانشکده نماند به نظرم نتیجه صداقتش با خودش و تعهداتش بود. آدمی نبود که بخواهد اسمش جایی باشد ولی کارش جای دیگر. و اصولا هم نه دنبال جنجال بوده است و نه هست. برای همین برایم تلخ است وقتی جامعه دانشگاهی با بیانیه ای رسمی در خدمت قدرت می ماند و از عضوی از جامعه دانشگاهی حمایت نمی کند. البته شاید این همه نتیجه این باشد که کم نیستند آدمهایی که دانشگاه را محل توقف بین پستهای دولتی می دانند.

دوم. سوال بجایی پرسیده است که باید آن را پرسید. معیار تایید مدرک چیست؟ لینک دانشگاه غرب اسکاتلند و اطلاعات مدارک و درجات دانشگاهی موجود است و ضمیمه. دنبال درس اقتصاد در این دانشگاه گشتم و چنین درسی در این دانشگاه ارائه نمی شود. حالا نباید پرسید مدرک دکترای اقتصاد از کجا آمده است؟ ایا مدرک دیگری بوده است و معادل دکترای اقتصاد ارزیابی شده است؟

درسهایی که در این دانشگاه ارائه می شود شامل درس اقتصاد نیست و درسهای بیزنس هم شامل اینها هستند. به نظر نمی رسد دانشگاه غرب اسکاتلند اصولا مدرک دکترای اقتصاد داشته باشد و اینها مدارکی هستند که در بازرگانی می دهد:
اول. کارشناسی ارشد مالی و حسابداری
دوم. کارشناسی ارشد بازاریابی دیجیتال
سوم. دکترای مدیریت بازرگانی (دی بی ای٬ برای افرادی که سابقه و تجربه مدیریتی دارند)
چهارم. کارشناسی ارشد مالی و حسابداری (CIMA)
پنجم. کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی
ششم. کارشناسی ارشد مدیریت رویدادهای بین المللی
هفتم. کارشناسی ارشد بازاریابی بین المللی
هشتم. کارشناسی ارشد مدیریت پشتیبانی و لجستیک
نهم. کارشناسی ارشد بازاریابی ورزشی
پرسشها هنوز برقرارند و ربطی به این ندارند چه کسی برای بار اول آنها را پرسیده است٬ چطور از این دانشگاه کسی می تواند مدرک دکترای اقتصاد بگیرد و چطور ارزیابی مدارک فرد مذکور منجر به این شده است که برای او دکترای اقتصاد را در نظر بگیرند. آیا روال قدرت این است که به تصور و آرزوهای هر عضوی رسمیت و وجاهت بدهد یا بنا بر واقعیت سنجی و رعایت چهارچوبهاست؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: