موسسه نیاوران:‌پیشگام و پیشرو

این روزها بسیاری از مشتاقان ادامه تحصیل در رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد در حال انتخاب رشته هستند و مشغول بررسی گزینه هایشان. خیلی خوشحال شدم که دیدم موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی هم در حال پذیرش دانشجوست و دفترچه ای حاوی اطلاعات اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلانش منتشر کرده است. البته یادآوری خوبی هم بود از گذر زمان برای من که دانشجوی دوره پنجم این موسسه بودم وقتی که نامش موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه بود و تازه شکل گرفته بود. الان از آن روزها بیست سال می گذرد و طبیعیست که از وضع حال موسسه دیگران بیشتر از من خبر داشته باشند. بویژه آنکه موسسه در کنار سایر موسسات و دانشگاهها به جذب دانشجو می پردازد و بازار رقابتی شده است.

با اینحال یک سری نکات کلی درباره انتخاب رشته هست که می توان از آنها بعنوان معیار استفاده کرد. اول از همه این که تکلیف خود آدم با خودش روشن باشد که چکار می خواهد بکند و چه هدفی دارد. وقتی به این سوال جواب داد باید مشخص کند که مهارتها و دانش لازم برای رسیدن به این هدف چیست و در کدام رشته و مجموعه می تواند این مهارتها و دانش را کسب کند. آیا هدف ادامه تحصیل در خارج از کشور است یا جذب بدنه کارشناسی بانکها شدن؟ اولی به زبان انگلیسی و آشنایی با چگونگی انجام پژوهش احتیاج دارد و دومی به مهارتهای کاربردی و ارتباطات قوی و آشنایی با فضای کسب و کار در کشور. برای همین است که فرد باید صادقانه و بدور از پیشداوریهای ذهنی به بررسی گزینه ها بپردازد و ببیند کدام یکی برای او و هدفش گزینه بهتریست. طبیعیست که گزینه ای برای ادامه تحصیل بهتر باشد و گزینه ای برای کار و توفیق فعالیت در داخل کشور.

برای من تجربه ادامه تحصیل در موسسه نیاوران یکی از بهترین و شادترین خاطرات آموزشیم است و البته این تجربه برای دوستانی که در این بهار به سراغ ادامه تحصیل می روند قابل تکرار نیست. موسسه در آن روزها نوپا بود و بسیاری از همکلاسیها و همدوره ایها پیشگام ادامه تحصیل در رشته هایی بودند که در جامعه شناخته شده نبودند. ان پیشگامی دیگر قابل تکرار نیست. و البته همراه با پیشگامی فقدان تجربه و ناشناخته بودن آینده بود که برای ما تجربه تحصیل در موسسه را هیجان انگیز می کرد. موسسه گام اول در احیای رشته های مدیریت و اقتصاد در کشور به سبک نوین و امروزی بود که متاسفانه آماج غرض ورزیها و حملات مختلف قرارگرفت و حتی برای مدتی از مسیر خود منحرف شد. ولی آن راه در دانشکده اقتصاد و مدیریت شریف و سایر موسسات ادامه داده شد. موفقیت موسسه و دانش اموختگانش زمینه ساز موفقیتهای درخشانتر و پیشرفتهای بیشتر شد.

امروز با وجودی که نمی توانم درباره کیفیت برنامه های آموزشی یا فضای علمی رشته های اقتصاد در کشور قضاوتی داشته باشم می توانم بگوییم موسسه جز معدود موسسات ایست که هم در داخل و هم در خارج از کشور فارغ التحصیلانش به کار و فعالیت مشغولند و بسیاری از آنها نمونه های موفق اخلاق کاری و حرفه ای هستند و عده ای هم در برجسته ترین دانشگاهها و شرکتهای بازارساز جهان کار می کنند. کیفیت هیات علمی موسسه این روزها قابل مقایسه با بهترین دانشکده های کشور است و شبکه ارتباطی فارغ التحصیلانش باعث می شود تا دانشجویان هم از فرصتهای موجود مطلع باشند و هم بتوانند خود را برای آنها آماده کنند. امروز موسسه نیاوران صاحب بیش از ۲۰ سال تجربه انباشت شده آموزشی و پژوهشی و ارتباط با موسسات بین المللی است که راحت به دست نمی آید و می تواند راهنمای خوبی برای دانشجویان و پژوهشگران جوان در بسیاری از در تصمیمگیریهای کاری و آموزشی باشد. در پایان فراموش نکنیم که محل ادامه تحصیل تعیین کننده نتیجه نهایی نیست و تلاش و زحمات خود افراد است که این نتیجه را رقم می زند. اینجاست که فرد باید هم درباره تواناییهای خودش و هم درباره گزینه ها و احتمالات با خود صادق باشد. برای همه عزیزان مشتاق ادامه تحصیل آرزوی پیروزی و موفقیت دارم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: