گپی با رییس شلوغترین فرودگاه جهان

فرودگاه آتلانتا شلوغترین فرودگاه جهان است و پروازهای زیادی از این شهر به اقصا نقاط جهان انجام می شوند. این فرودگاه بزودی ترمینال بین المللی جدیدی را افتتاح می کند و در حال افزایش پهنای باندهایش است تا پذیرای هواپیماهای ایرباس 380 باشد. با این همه بنظر می رسد فرودگاههای چین ظرف 5 سال آینده آتلانتا را از مقاوم اول پایین بکشند.  چند هفته پیش فرصتی پیش آمد تا با  لوییس میلرمدیرعامل فرودگاه بین المللی آتلانتا آشنا بشوم و از نزدیک گفتگویی با او داشته باشم. او برای سخنرانی در دانشگاه ما آمده بود و این گفتگو قبل از سخنرانی انجام شده است.  لوییس میلر اهل سالت لیک سیتی در یوتاست. بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان وارد ارتش شده است و در رسته مخابرات کار کرده است. بعد از اتمام خدمتش با درجه گروهبانی از ارتش کناره گیری کرده است. سپس در دانشگاه یوتا و مدرسه بازرگانی استون هناگر در حسابداری خوانده است. بعد از فارغ التحصیلی در شهرداری دولت محلی سالت لیک سیتی بعنوان حسابرس مشغول بکار شده است. سپس بعنوان معاون اداره فرودگاههای شهر سالت لیک سیتی مشغول بکار شده است و بعد از 5 سال مدیرعامل فرودگاههای شهر سالت لیک سیتی و رییس این مجموعه می شود.  در سال 1996  مدیرعامل و رییس فرودگاه بین المللی تامپای فلوریدا می شود و تا 2010 در این پست می ماند. در سال 2010 از طرف شهر آتلانتا بعنوان نامزد نهایی تصدی سرپرستی فرودگاه آتلانتا انتخاب می شود و به این شهر می آید. اولویت اول لوییس در مدیریت حفظ کیفیت خدمات و پایین نگه داشتن هزینه هاست.  او در مجموع سه دهه تجربه مدیریتی در اداره فرودگاههای بین المللی و کار با دولتهای محلی دارد. این خلاصه ایست از یک گفتگوی دوستانه:

-خیلی جالب است که شما بعد از خدمت نظامی به دانشگاه برگشتید.

– آنموقع مثل الان نبود، با وجودی که من با استفاده از کمک دولت فدرال توانسته بودم وارد دانشگاه بشوم مسوول ثبت نام به من گفت که لازم نیست به کسی بگویم که  نظامی هستم تا همکلاسیهایم با من بد نشوند. ولی کار در ارتش تجربه خوبی بود، انضباط و دیسپلین به من یاد داد.

-شما الان برای دولت فدرال کار می کنید؟

-نه فرودگاه متعلق به شهر آتلانتاست و من برای شهردار آتلانتا کار می کنم. برای همه تغییرات و پروژه ها باید به شورای شهر گزارش بدهم. البته فرودگاه تابع قوانین فدرال است و اف ای ای حاکم بر فرودگاه است.

-نظرتان درباره ترمینال جدید چیست و چرا در شمال فرودگاه ساخته شده است؟

-خوب ما یک ترمینال بین المللی لازم داشتیم. خوشبختانه ترافیک ما در حال افزایش است ولی متاسفانه آتلانتا از فرودگاههای دیگه آمریکا مثل  دالاس-فورت ورث و اوهیر شیکاگو کوچکتر است و امکان توسعه ندارد. از طرفی مدلسازی تعداد مسافران نشان داد که هشتاد درصد مسافران ما از شهرهای شمال آتلانتا به فرودگاه می آیند و با توجه به ظرفیت بزرگراههای شهری آتلانتا دیدیم که یک ترمینال شمالی می تواند متوسط زمان سفر را بطرز قابل توجهی کاهش دهد.

-شما خلبانید؟

-اصلا، من یک حسابدارم و حسابداری خوانده ام. بعد از دانشگاه برای شهرداری سالت لیک سیتی شروع بکار کردم و بعد جز حسابرسهای فرودگاه شدم و بعد مدیرعامل فرودگاه سالت لیک سیتی شدم و بعد از آنجا چهارده سال رییس فرودگاه بین المللی تامپا در فلوریدا بودم.

-خوب بعنوان حسابدار کارتان مشکل نیست؟

نه، کار اصلی جمع آوری و تحلیل درست اطلاعات و ارزش اقتصادی آنهاست و بعد تصمیم گیری. من همیشه تیم خیلی خوبی داشته ام که جنبه های فنی کار را به من توضیح می دهند. الان برای ما افزایش پهنای باند یک تصمیم اقتصادیست. ایرباس 380 یک جز اصلی پروازهای بین المللی خواهد بود و ما باید آماده پذیرشش باشیم.

-فکر می کنید بشود یک فرودگاه مشابه آتلانتا را دوباره ساخت؟

-الان برای ما جابجایی هر مسافر 5 دلار هزینه دارد اما اگر بخواهند به قیمتهای امروز فرودگاهی مانند آتلانتا را بسازند این هزینه تا 50 دلا در هر مسافر خواهد بود. فرودگاه هزینه اولیه سنگینی دارد ولی وقتی پرداخت شد می توان متوسط هزینه را با افزایش حجم مسافر پایین آورد. ما در آتلانتا این شانس را داشته و داریم که فرودگاه سالها قبل ساخته شده است و این هزینه فرصت برایش مزیت نسبی ایجاد کرده است.

-آینده را چطور می بینید؟

-بازار داخلی آمریکا نمی تواند به سرعت جایی مثل چین رشد کند، تا 2015 احتمالا شلوغترین فرودگاه جهان در نقطه ای در آسیا خواهد بود، ولی ما می توانیم سودآور بمانیم چون زودتر وارد بازی شده ایم و تاسیساتمان برایمان ارزانتر تمام شده است. مهم افزایش ترافیک به آفریقا و خاورمیانه است.

-از مسافران راضی هستید؟

-یک مشکل اصلی ما آدمهاییست که اسلحه حمل می کنند، هر روز دو یا سه نفر در فرودگاه بازداشت می شوند که ادعا می کنند علائم منع حمل سلاح گرم را ندیده اند، جالب است که تعداد قابل توجهیشان زن هستند.  ولی برای این حجم مسافر، مشکلات ما زیاد نیستند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: