خمینی شهر و یک سوال

لازم نیست به ارزشهای زیادی معتقد باشی تا قلبت از واقعه تجاوزی که در خمینی شهر رخ داده است به درد بیاید.  گروهی از اراذل و اوباش معترض چند خانواده شده اند که در چهارچوب امن باغ خود مهمانی داشته اند. مردان را گرفته اند و به زنان تجاوز کرده اند. خبرها را می خوانم و به این جملات بر می خورم:

نماینده محترم مردم خمینی شهر به نقل از ایسنا: «: امنیت مردم در بسیاری موارد در دست خود مردم است  و آنها باید موازین شرعی و قانونی را رعایت کنند. اینگونه اتفاقات در تهران و شهرهای دیگر کشورنیز اتفاق افتاده است اما خمینی شهر به دلیل مذهبی بودن، حساسیت و غیرت دینی مردم بالا است و آنها نمی توانند این گونه حوادث و اتفاقاتی را در شهر تحمل کنند. چه افرادی که اقدام به برگزاری پارتی کرده اند و چه افرادی که به عنف تجاوز کردند تمام این افراد باید مجازات شوند»

رييس پليس آگاهي استان اصفهان دوباره به نقل از ایسنا:» پليس اعتقاد دارد بسياري از بزه‌ديدگان خود موجب بروز پديد مجرمانه مي‌شوند به طوري كه اگر در اين حادثه خانم‌ها حداقل حجاب را در اين باغ رعايت كرده بودند، شايد مورد آزار و اذيت قرار نمي‌گرفتند. «

در اقتصاد جرم شناسی و مطالعه جرایم همیشه بر این نکته تاکید می شود که ترس از مجازات از خود مجازات موثرتر است و چنانچه جانیان و تبهکاران بدانند که به سزای اعمال خود خواهند رسید در ارتکاب جرم بیشتر درنگ می کنند. بعد از خواندن این اخبار و گزارشها سوالی که به ذهن می رسد این است که آیا اراذل و اوباش و افراد شرور چنین سخنانی را واقعا به حساب اخطار و تاکید بر قانون می گذارند؟ و یا احساس می کنند اگر پوشش قربانی مناسب نباشد، گناه ایشان سبکتر و جرمشان کمتر است؟ آیا وقت آن نرسیده است که کسی با قاطعیت اعلام کند بزهکاران به اشد مجازات خواهند رسید و هرگز بهانه ای از ایشان پذیرفته نخواهد شد؟  و شاید وقت آن رسیده است که از خود بپرسیم حجاب سمبل حرمت است  اگر سمبل نباشد حریم آن حرمت که پا برجاست، آیا نباید آن حرمت اولی باشد؟ آیا در نظام ارزشی ما قربانی تجاوز شریک تجاوز است؟

نگاهی به گزارشهای مطبوعات داخلی می اندازم، در بسیاری موارد جانیان خود را مامور جا زده اند یا قربانی را انتخاب کرده اند که می دانسته اند در چشم ماموران قانون و قضا «شریک جرم» قلمداد می شده است. آیا وقت آن نرسیده است بجای پیدا کردن شریکی برای دنائت این جانیان بر شنیع بودن عملشان تاکید کنیم و کمی هم از غیرت دستورات  ائمه مان درس بگیریم؟ آیا فراموش کرده ایم در حکومت علی حتی حرمت زن یهودی انبار مقدس بود؟ این روزها انگار سالهاست که جوانمردی مرده است و مردانگی از میان ما رخت بر بسته است.

…هدف این نوشته سیاست روز نبوده و نیست، هدف نیشیست به مایی که باورها و رفتارهای جامعه را می سازیم و برخی چیزها را که باید بخاطر بیاوریم

پ.ن. گزارش خوب روزنامه روزگار کار خوبیست که خبرنگاران این روزنامه انجام داده اند.  این فراز از صحبتهای کارمندان دادستانی را ذکر می کنم:  آقای سی و چند ساله ای که در صندلی کناری  نشسته است به صحبتهای امام جمعه اشاره می کند که آنها (زنان) با پوششی که داشته اند این مشکل را ایجاد کرده اند. کلا پوشش مشکل را ایجاد کرده است….. آیا واقعا با این نوع نگرش برای نوامیس مردم امنیتی می ماند؟

15 دیدگاه برای «خمینی شهر و یک سوال»

مال خودتان را بیفزایید

 1. دقیقا نکته‌ی جالبی بود. از این وضعیت جرم بنالیم یا از مسئولان یا از چارچوب تحلیلی‌شان؟
  به کجای این شب آویزم قبای ژنده‌ام را

 2. Zaheran tafakore zanan vasile (amele)gonah dar bavare bazi az adamha vojud dare .charditari ekhtiari nist labod!

 3. اقای علی مطهری توی سایت تابناک یه مطلب دنباله دار درباره این قضیه داشتند. لب کلامشون این بود وقتی مجرم می دونه که اگر جرمی مرتکب شد هیچ کس از اسمش و هویتش خبردار نمی شه و حداکثر می نویسند الف-ج مرتکب فلان جرم شد خوب معلومه که نمی ترسه. نه چهره اش رو نشون می دن. نه عکسش توی روزنامه چاپ می شه و نه غیر از خانواده نزدیکش کسی خبردار می شه. البته مطلب ش خیلی طولانی بود. شاید بدنباشه یه نگاهی بهش بندازید.

 4. رضا ممنون از کامنت. این درست هستش که اینجا مشکل هست. جالب است که در آمریکا مجرمان جرایم جنسی باید به ماموران مرتب گزارش بدهند و حتی در بعضی ایالتها باید یک تابلو در جلوی منزلشان بزنند که در اینجا یک s-e-x offender زندگی می کند. کاش لینک مطلب علی مطهری را گذاشته بودی، گشتم ولی پیدایش نکردم.

 5. سلام علی آقا. من جدا جدا جدا شرمنده شما هستم. انقدر ورودی ذهنم زیاد شده که همه چی رو قاطی کردم. نویسنده این مطالبی که عرض کردم آقای محمد مطهری هستند ولی من اشتباها به شما گفتم علی مطهری. باز هم معذرت
  اما نوشته های ایشان رو می تونید اینجا پیداکنید:
  http://www.tabnak.ir/fa/news/9254/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%AA-%DA%86%D9%86%D8%AF%D9%85%D8%9F-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%88%D9%84

  http://www.tabnak.ir/fa/news/9790/%D8%A2%D9%8A%D8%A7-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%AB-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D9%85%D9%8A%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%D8%9F-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D9%85

  و کلاه حدود 12-13 قسمت هست که همه اش در این ادرس اون پایینه پایین ذکر شده اند
  http://www.tabnak.ir/fa/news/9790/%D8%A2%D9%8A%D8%A7-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%AB-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D9%85%D9%8A%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%D8%9F-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D9%85

  فکر کنم حرفهای ایشان خیلی هم بی راه نباشه. حداقل ارزش وقت گذاشتن و فکر کردن رو داره.
  در پناه حق

 6. چیزی که برای من عجیبه اینه که هنوز از شنیدن جواب ها و توضیحات (بهتره بگم توجیهات) مسئولین جمهوری اسلامی تعجب می کنیم و فکر می کنیم با دلیل و منطق می تونیم کسی رو متقاعد یا مجاب کنیم که اشتباه کرده…
  تجربه شخصی من این رو می گه که همه ما (هر دو طرف این دعوا) می دونیم که کی داره چیکار می کنه و چرا…
  سوال اینه که کی چکار می تونه بکنه؟

 7. خیلی ها می تونند کاری بکنند. مهمترین دسته علمای دین هستند که از پول خمس و زکات همین ملت ارتزاق می کنند. حالا اگر یه مسئولی بره ترکیه و جلوش توی مراسم عربی برقصند همه فریاد وااسلاما سر می دهند ولی اگر جلوشون به ده نفر تجاوز بشه صداشون در نمیاد مگر اینکه مورد تجاوز واقع شده زن و یا دختر خودشون باشه. دریغ از یه تذکر. دریغ از یه اعتراض. دریغ از یه نامه سرگشاده. کبکان سر در زیر برف فروبرده….

 8. من واقعا نمیدونم اونهایی که تجاوزکردن تو چه شرایطی بودن.ولی این قیاس حضرتعالی با آمریکا و ماجرای تابلو در برابر منزل به جوک بزرگه.در اون مملکت بازار آزاد برای دسرسی به خدمات سکسی وجود داره و خب سنخ این جرم و مجازات اون با اینجا زمین تا آسمون فرق میکنه .. شما این فاکتور رو گذاشتی کنار و یکسره می خوای مجازات رو سنگین کنی و به حساب خودت ار امریکا هم نمونه میاری!!

 9. بازی ظریفی اینجا جریان داره که واقعا مایه تاسفه.اون متجاوزین ! به قول شما هیچ امکانی واسه ارضای اصیلترین مسایلشون ندارن در حالی در همسایگیشون عده ای هر تفریحی که میخوان رو در باغی به واسطه «پولی» که دارن صورت میدن. الانم یکی مثل شما اونا رو با sex offenders تو USAمیاد مقایسه میکنه.
  این وضغ طبقه پایینه .این وضع اقتصاد خونده شریفیمونه. اونم وضع طبقه بالامونه.همه چیمون به هم میاد.

 10. اچ عزیز: تا کی می خواهید با مظلوم نمایی یک قربانی همه چیز را توجیه کنید؟ آیا چون کسی فقیر هست شرف ندارد؟ شما در یک جمله هم به طبقه کم درآمد و آسیب پذیر جامعه توهین کردی و هم فرض کردی چون آزادی جنسی وجود ندارد پس تجاوز اشکالی ندارد. چه آسمان ریسمانهایی به هم می بافیم تا جنایت را توجیه کنیم و خودمان را مبرا از هر مسوولیتی بدانیم!

 11. از کدوم مسئولیت خودمو مبرا دونستم؟میشه بگی تو کدوم جمله توهین کردم؟ کجا در مورد گناه یا جرم متجاوزین صحبت کردم؟من فقط مکانیزم ماجرا رو توصیف کردم.
  بی شرف اونایی هستن که سیاستگذاری تامین نیازهای ابتدایی رو هم با در نظر گرفتن «ثروت» انجام میدن.
  شما هم اینجا جاهلانه (شاید هم خوش خدمتانه) این سیاستها رو با آوردن مثال قوانین آمریکا «توجیه» می کنی بدون اینکه به پیش فرض های جامعه ای که سال ها در اون زندگی کردی کوچکترین اشاره ای بکنی.من از طرف شما پیشنهاد میکنم قبل از اعدام ، این یاروها رو چپه سوار الاغ کنن و بگردونن، چون که در آمریکا تابلو نصب می کنن.

 12. سلام اقاي دادپي
  اميدوارم حالتون خوب باشه
  يه سوال داشتم
  اين مقاله نوشته شماست؟
  Earnings Inequality and Earning Levels in Iran:
  اگه هست واقعا ممنون ميشم نسخه فارسي اونو برام ميل كنيد
  خيلي بهش نياز دارم
  amini_meh67@yahoo.com

 13. آقای اچ که حتی از ترس دشمن موهومی اسمتان را نمی گویید. شما در همین سه خط هم مرا جاهل خوانده اید و هم خوش خدمت؛ بدون آنکه مرا بشناسید. یکی از دلایلی که باعث می شود من کامنتهای افرادی مانند شما را پاک نکنم و بگذارم باشد برای این است از خواندنش خیلی چیزها یاد می گیرم. و با پیشداوریها و کلیشهای موجود در جامعه بیشتر آشنا می شوم. من هم در این جامعه بزرگ شدم، مدرسه رفتم و درباره اش خیلی چیزها یاد گرفتم و خیلی چیزها هست که باید یاد بگیرم. اما «پیشفرض» جامعه ای که من در آن بزرگ شدم «شرف» بود. هیچوقت در این جامعه قابل قبول نبود که کسی بخاطر سرکوب غرائز جنسیش یا فقرش دزد بشود یا تجاوز کند. من آدمهایی را دیدم و درک کردم که هنوز مرحوم تختی را بخاطر می آوردند و از جوانمردیهایش جوان می شدند. پیشفرض این آدمها این نبود که از دیوار باغی بالا بروند تا ببینند چه خبر است و اگر مجلسی برپاست آنرا برهم بزنند. این آدمها اتفاقا ثروتمند هم نبودند. کف دست خیلیهایشان از کار زیاد ترک خورده بود و پشت خیلیهایشان خمیده بود. ولی انسانهای بزرگی بودند که عقده «ثروت» نداشتند. و فکر نمی کردند چون «قربانی» زندگی هستند پس هر کاری بر ایشان رواست. این جامعه ایست که من در آن بزرگ شدم، شما در کجا بزرگ شده اید؟
  شاید شما کامنت مرا بد فهمیده اید منظور این بود که این جرائم حتی در جوامعی که بظاهر پایبند اخلاق نیستند بسیار جدی گرفته می شود. در هر صورت اگر این جرائم به هر دلیلی مجازات نشوند امنیتی نمی ماند تا شما بتوانید به این طرز فکر ادامه دهید.

 14. منظورم از جمله :» پیش فرض های جامعه ای که سال ها در اون زندگی کردی کوچکترین اشاره ای بکنی»، جامعه ای بود که سال ها سخاونمندانه شما رو آموزش داد و از آزادی های انسانیش در بهترین سال های جوانیتون شما رو برخوردار کرد به این امید که وقتی به اون فاضلاب قبلی برگشتی اون ارزش ها رو منتقل کنی :منظورم امریکا بود.یا من حرفم رو بد میگم یا شما …..
  وقتی شما با مثال جابلقا برای جابلسا نسخه قانونی برای یک مجازات می پیچی باید فرض یکسان بودن بستر جرم رودر جابلقا و جابلسا چک بکنی وگرنه یا جاهلی یامی خوای با نادیده گرفتن اون تفاوت شکاف های موجود رو مدیریت و تقویت کنی.خلاص.
  در ضمن این جمله هم یه جوک بزرگه:
  هیچوقت در این جامعه قابل قبول نبود که کسی بخاطر سرکوب غرائز جنسیش یا فقرش دزد بشود یا تجاوز کند.
  We don`t have statisitics
  کارای آماری محدودی در مورد شیوع آزارهای جنسی در ایران وجود داره که نشون میده اون قدر هم که شما ادعا می کنی شرف نمیتونه آدما رو از طبیعتشون جدا کنه !!!
  در مورد اسم هم من نه بابام…. و نه حوصله خاله زنک بازی یه عده بیکار و دارم.شما که اقتصاد خوندی این قدر بی دقتی که فکر کردی من میگم این یارو ها رو نباید مجازات کرد چه برسه به بقیه.
  (این کامنت برای داشتن لحن نامناسب ویرایش شده است. باعث تاسف است…(

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: