لحظه گرگ و میش در اقتصاد آمریکا

 این یادداشت در سایت رستاک منتشر شده است 
آمارهایی که از طرف دفتر آمار نیروی کار ایالات متحده برای ماه سپتامبر منتشر شده است،  دلگرمی ناشی از  گزارش مشابهی برای ماه اوت را به دلسردی تبدیل کرد. تعداد مشاغل از دست رفته در ماه سپتامبر از رقم پیش  بینی شده 175000 شغل پیشی گرفته است و به 263000 شغل می رسد. در نتیجه  اکنون نرخ بیکاری در ایالات متحده  به  9.8% می باشد که  از سال 1983 تا کنون بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده است. در مجموع از آغاز بحران مالی در دسامبر 2007 تا کنون 7.2 میلیون شغل از دست رفته اند و در بسیاری از ایالتها نرخ بیکاری  به از ده درصد بالاتر رفته است.  در ماه اوت تنها 216000 شغل از بین رفته بود که کمترین میزان کاهش در اشتغال از آغاز بحران بود و باعث شد تا بسیاری امیدوار باشند روند افزایش بیکاری در حال توقف باشد و از ژانویه سال آینده میلادی بازار اشتغال رو به بهبود برود. آمارهای اخیر نشان داد که روند افزایش بیکاری کاملا متوقف نشده است.
 
پس از آنکه مذاکرات جنرال موتورز برای فروش کارخانجات تولید ماشین ساترن به نتیجه نرسید و جنرال موتورز اعلام کرد که تولید آنرا متوقف خواهد کرد 13000 شغل و 350 نمایندگی وابسته به این محصول از دست رفته تلقی می شوند. همچنین در 64000 شغل در بخش ساخت و ساز و 53000 شغل در بخش دولتی حذف شده اند. این ارقام برای بخش خدمات 69000 و برای شبکه توزیع 38500 شغل می باشد. تنها بخشی که تعداد مشاغل از دست رفته در آن همچنان کاهش یافته است، بخش مالیست که در آن تنها 10000 شغل حذف شده است.
 
خبر بد دیگر گزارش سازمان کنفرانس بورد، یک مرکز تحقیقاتی مستقل از دولت فدرال و مستقر در شهر نیویورک، از شاخص اطمینان مصرف کننده است. در حالیکه اقتصاددانان  امیدوار بودند این شاخص از 54.5 در ماه اوت به 57 در ماه سپتامبر برسد، رقم ثبت شده برای این شاخص در ماه سپتامبر 53.1 است.  علیرغم بهبود در بازارهای مالی و مسکن و افزایش شاخصهای بازار مبادله سهام وال استریت و بهای مسکن، نگرانی ناشی از افزایش بیکاری و کاهش مشاغل باعث شده است تا اطمینان مصرف کنندگان به شرایط بازار در مجموع کاهش پیدا کند. اما نکته جالب و امیدوار کننده اینست که همین شاخص در ایالات شمال شرقی آمریکا، که اقتصاد محلی وابسته به عملکرد بازار سهام و شرکتهای مالیست، بهبود یافته است. همچنین شاخص اطمینان به بازار برای مدیران شرکتهای آمریکایی در ماه سپتامبر افزایش یافته است.
 
تغییر در جهت متضاد در این شاخصها باعث می شود تا اقتصاد آمریکا در حال تجربه یک لحظه گرگ و میش باشد. اقتصاددانان نمی توانند از جهت کلی تغییر روند شاخصهای اقتصادی و سرعت بهبود شرایط مطمئن باشند. حتی برخی گمان می کنند شاید مجموعه سیاستهای اعمال شده تا کنون کافی نبوده است.  با اینحال شکی نیست که روند بهبود یا سقوط اطمینان مصرف کنندگان به شرایط بازار تعیین کننده سرعت بهبود شرایط خواهد بود. اما سوال اصلی همچنان رابطه بازار اشتغال و بازارهای مالیست: آیا بهبود بازارهای مالی به معنای بهبود شرایط کلان اقتصاد و اشتغال است. و بازار اشتغال در سایر بخشهای اقتصاد با چقدر تاخیر از بهبود در بازارهای مالی بهبود خواهد یافت.  ماههای در پیشرو به این پرسش پاسخ خواهد داد.  اما در حال حاضر عدم اطمینان مصرف کننده آمریکایی به قطعیت این رابطه دردسر ساز شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: