اولین پرنده از یکصد

  مهمترین بعد درباره خریدهای هواپیماهای انجام شده اثر اقتصادی آن است. این یادداشتیست که برای روزنامه اعتماد در اینباره نوشته ام و در شماره روز یکشنبه این روزنامه منتشر شد.

بسیاری از ناظران صنعت هواپیمایی و کارشناسان اقتصادی ورود اولین هواپیمای ایرباس را از سفارش یکصد فروندی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یا ایران ایر به فرودگاه مهرآباد به فال نیک گرفته اند. این ورود اولین گام در راه شکوفایی اقتصادی و پایان حصریست که چهار دهه به طول کشیده است.

هر تصمیم اقتصادی برگزیدن یک گزینه از میان گزینه هاست و همراه با تحمل هزینه فرصت. از این دیدگاه نباید فراموش کرد که پروژه خرید هواپیمای ایرباس هم هزینه فرصت خود را دارد. قطعا کسانی هستند که مایل بودند اولویت به کارهای دیگر داده شود و برخی این تصمیم را قابل نقد می دانند. با اینحال پذیرفتن نقدپذیری یک تصمیم آنرا اشتباه نمی کند. برعکس نشان می دهد که تصمیمی بوده است در چهارچوب منابع محدود و شرایط اقتصادی. پروژه نوسازی ناوگان هوایی کشور به این جهت حائز اولویت است که هدف آن شکوفایی اقتصاد کشور با بیشترین تاثیرگذاری ممکن است.

یکی از انتقادها که به نظر خواننده عادی وارد می آید این است که تنها چهار درصد از مردم کشور از هواپیما برای سفر استفاده می کنند. این انتقاد حوزه تاثیر و میدان فعالیت اقتصادی شرکتهای هواپیمایی را در نظر نمی گیرد. در حال حاضر بیش از ۵۰ فرودگاه در کشور وجود دارند که ۲۷ فرودگاه دارای مرز هوایی می باشند. از جزیره ابوموسی٬‌ جنوبی ترین قطعه خطه ایران زمین٬ تا سرخس کشور از پوشش فرودگاهی مناسبی بهره می برد. سرمایه هنگفتی صرف تاسیس این فرودگاه شده است. از سوی دیگر پژوهشهای اقتصادی نشان می دهند که فرودگاههای فعال به رشد اقتصادی منطقه پیرامونشان شتاب می بخشند و مبادلات کالا و خدمات را آسان می کنند. از یک سو تولیدکنندگان محلی کالاهای سبک و پرارزش که دارای پتانسیل صادراتی هستند دنبال راهی برای دستیابی به بازارهای جهانی هستند و از سوی دیگر شهرهای مختلف ایران که هر یک از آنها جاذبه های گردشگری منحصر بفردی دارند٬ به دنبال جذب گردشگر و داشتن یک کانال ارتباطی با کلانشهرها و کشورهای مختلف هستند. فعال شدن این شبکه فرودگاه همه جمعیت کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شاید فقط ۴ درصد مردم ایران مسافر سفرهای هوایی باشند ولی از رانندگان تاکسی تا کسبه هر شهر از افزایش مسافران و سفرهای هوایی سود خواهد برد.

نکته مهم دیگری که از نظرها پنهان مانده است و برخی از اشاره به آن خودداری می کنند اهمیت تجاری خرید انجام شده برای اقتصاد کشور است. هواپیما یک کالا نیست بلکه یک دارایی است که نقش سرمایه را برای شرکتهای هواپیمایی ایفا می کند. بهره وری این سرمایه فقط تابع نظام مدیریتی شرکتها نیست بلکه وابسته به شبکه های تامین قطعه و خدمات فنی است. هر کس که تجربه کار در صنعت هواپیمایی را داشته باشد می داند یک صنعت هواپیمایی پویا تنها در چهارچوب اقتصاد جهانی موفق و سودآفرین است. تحریمهای مختلف و سدهایی که بدخواهان برپا کرده بودند و رقبای منطقه ای ایران بیشتر تلاش را کردند تا نهادینه شان کنند پویایی را از صنعت هواپیمایی کشور در بازارهای جهانی گرفته بود. تسلط دلالان و کاسبان تحریم بر این صنعت به جایی رسیده بود که تامین ساده ترین قطعات از طریق تولیدکنندگان ممکن نبود. تعداد هواپیماهای زمینگیر گواه اهمیت این رابطه و تعامل با بازارهای جهانی هستند. علیرغم تلاش شبانه روزی مهندسان و نیروی های فنی در بخش تعمیر و نگهداری برای یک بهره وری حداکثری از ناوگان ارتباطات بی خدشه و بی مانع بین المللی لازم و ضروریست. ورود اولین هواپیمای ایرباس از یکصد فروند هواپیمای سفارش داده شده خبر می دهد که آن دوران به پایان رسیده است و دوران شکوفایی و افزایش رقابت و پویندگی فرارسیده است. ایران به جایگاه شایسته خود در اقتصاد جهانی و در صنعت هواپیمایی منطقه نزدیکتر می شود.

در پایان شاید بد نباشد یادآور شد هنوز یکسال از روزهایی که شرکتهای هواپیمایی و تولیدکنندگان هواپیما به محض فهمیدن ملیت ایرانی طرف تماسشان ارتباط را قطع می کردند نگذشته است. دورانی که دلالان به بازار مسلط بودند و واسطه ها با افزودن به حلقه های ارتباطی بین شرکتهای هواپیمایی داخلی و بازار جهانی هواپیما و تامین قطعه به سودجویی می پرداختند. ولی روز پنجشنبه رییس یکی از دو سازنده جهانی هواپیما به تهران آمد. حذف آن حلقه های واسطه و برقراری یک کانال ارتباطی بی واسطه در چهارچوب قوانین بین المللی و داخلی کار راحتی نبوده و نیست. خوشحال باشیم٬ یک گام بلند در حذف واسطه گری در اقتصاد کشور برداشته شده است و صنعتی ایرانی بال پرواز برای رسیدن به بلندآسمان گشوده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: