رسید روزی که منتظرش بودیم

سرمقاله ام برای روزنامه فرهیختگان درباره برجام و آغاز اجرای توافق هسته ای. شب یلدای اقتصاد به پایان رسیده است.

روز اجرایی شدن برجام فرارسیده است. وزرا در وین گردهم جمع شده‌اند و مجوز لغو تحریم‌ها داده شده است. سپیده خبر از پایان شب یلدای اقتصاد کشور می‌دهد. این روز آسان به دست نیامده است. مانند هر پیروزی و موفقیت دیگری می‌توان ردپای همه ویژگی‌های لازم برای یک موفقیت را اینجا دید؛ ویژگی‌ها و عناصری که باید آنها را در عرصه توسعه اقتصادی به کار گرفت تا موفقیت در رسیدن به امروز با شکوفایی اقتصادی و اجتماعی همراه شود و روزهای روشنی را برای میهن عزیزمان و مردم صبورش رقم بزند.
اول تکیه به تخصص همراه با تعهد و عشق به ایران و منافع ملی‌اش که باعث شد هیاتی از سوی ایران کار مذاکره را به عهده بگیرد که فن مذاکره را بلد بود و به شیوه‌های نوین دیپلماسی آشنا: بی‌آنکه قصد قهرمان‌سازی در کار باشد باید اعتراف کرد که دیپلمات‌های ایرانی این‌بار جایی برای ابهام باقی نگذاشتند. آنها آن‌گونه رفتار کردند که هم به اهداف رسیدند و هم حرمت ایران حفظ شد. رفتار حرفه‌ای و متین ایشان آبروی کشور شد، ایرانیان از هر قشری از خواندن اخبار مربوط به این مذاکرات احساس غرور کرده‌اند. آیا بدون این تخصص وفاداری به آرمان‌های نظام و منافع ایران ممکن بود؟ برجام و راه رسیدن به آن یادآور این نکته است که نمی‌توان بی‌تخصص حرف از تعهد زد. آنکه به نام تعهد متخصص و کارآزموده را به کنار می‌زند نه متعهد است و نه وفادار.
دوم استفاده از زیرساخت‌های اطلاع‌رسانی موجود و گسترش آنها: نمی‌توان نقش شبکه‌های اجتماعی را در هموار کردن راه رسیدن به امروز انکار کرد. در دنیایی که رسانه‌های غربی تصویری غیرواقعی از ایران ترسیم کرده و می‌کنند، یک جمله 140 حرفی از سوی رئیس‌جمهور یا وزیر امور خارجه ماه‌ها و سال‌های تبلیغ منفی را به چالش گرفته و می‌گیرد. مردم دنیا ایران دیگری را دیدند، ایران واقعی، ایرانی که با عزت و سربلندی به دنیا لبخند می‌زند. استفاده از این زیرساخت‌ها به مردم دنیا کمک کرد که غیرمنطقی بودن و بی‌رحمانه بودن تحریم‌ها را درک کنند و متوجه بشوند تحریم‌ها راه رسیدن به اهداف اعلام‌شده نیست. افکار عمومی دیدند که تحریم‌ها در واقع ابزار گروه‌های جنگ‌طلب و کشورهای رقیب ایران برای تضعیف ایران و گسترش بی‌ثباتی بوده است. این تغییر در افکار عمومی به سیاستمداران جهان، به‌ویژه دولت وقت ایالات متحده کمک کرد که راه رسیدن به توافق هسته‌ای و روز اجرای برجام را در پیش بگیرند.
سوم استفاده از امکانات و توانایی‌های ایرانیان خارج از کشور: در راه رسیدن به هدف برجام که امروز محقق شده است، بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور صادقانه و از روی عشق به سرزمین مادری و خانه پدری کوشیدند تا برای کمک به مذاکرات کاری کرده باشند. ایشان به‌ویژه در آمریکای شمالی که خلئی ناشی از فقدان روابط سیاسی و فرهنگی باعث جری شدن و گستاخ شدن دشمنان و رقبای ایران شده بود، هر یک خود را نماینده و سخنگوی سرزمین‌شان دانستند و کوشیدند به سوءتفاهم‌ها و برداشت‌های غلط و نادرست پایان دهند. آنچه در دولت جدید شاهد بودیم نشانه فرخنده‌ای است از به رسمیت شناخته شدن نقش این گروه از دلبستگان ایران.
در روزها و ماه‌های آینده مردم ایران مشتاقانه منتظر آغاز شکوفایی اقتصادی هستند. اینجاست که باید از راه و روشی که در ماه‌های گذشته کارایی‌اش نشان داده و آزموده شده است، بهره برد. صلابت ایران جوانبخت در گرو بهره بردن از همه فرصت‌ها و امکانات و توانایی همه آنهایی است که به این سرزمین عشق می‌ورزند. بهره بردن از مدیران متخصص با اتکا به زیرساخت‌های اقتصادی موجود و ایجاد امنیت برای ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در کشور، اولین گام در راه رسیدن به شکوفایی اقتصادی است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: