یورو اروپا را مجبور به نجات یونان می کند

زمانیکه کشوری دچار بحران کسری بودجه می شود راه حلهای مختلفی برای نجات دارد. یکی از این راه حلها کاهش ارزش پول ملی از طریق کاهش نرخ تبادل ارز و یا از طریق چاپ پول و افزایش حجم نقدینگی در کشور است.  یونان شاید در حالت عادی در پاسخ به بحران اخیر کسری بودجه اش چنین کاری را می کرد. اما دولت یونان این ابزار را در اختیار ندارد.

وقتی شانزده کشور اتحادیه اروپا واحد پول مشترک یورو را پذیرفتند، این ابزار را از دست دادند. اگر یونان بخواهد واحد پولش را کاهش دهد، این واحد پول در پانزده کشور دیگر هم مورد استفاده است و بر اقتصادهای ایشان تاثیر می گذارد. در نتیجه پانزده کشور یا باید تاثیر منفی کسری بودجه یونان بر یورو و اقتصاد اروپا را بپذیرند و یا به کمک او بشتابند تا از اثرات منفی این کسری بودجه بر یورو بکاهند. این کشورها تصمیم گرفته اند که به کمک یونان بروند. اما این کمک ارزان نیست.

زمانیکه یورو و بانک مرکزی اروپا پذیرفته و تاسیس شدند، بانک مرکزی اروپا اختیار تعیین نرخ بهره را داشت ولی کشورهای عضو اتحادیه درتعیین سیاستهای پولی و مالی خود استقلال داشتند. حالا اتحادیه اروپا از یونان می خواهد که اصلاحات گسترده ای را به اجرا بگذارد که با این کسری بودجه مبارزه کند. به این ترتیب اولین گام به طرف نوعی هماهنگی در سیاستهای پولی و مالی در بین اعضاء این اتحادیه برداشته می شود. البته آتن از این پیش شرط خوشش نیامده است ولی بنظر می رسد اتحادیه اروپا حق خود می داند که بفهمد چرا دفاتر یونان با حسابهایش نمی خوانند. به هر حال یورو وارد دوره جدیدی دارد می شود و جالب اینجاست یونان تنها کشور مبتلا به کسری بودجه نیست؛ ایرلند، پرتغال و اسپانیا هم به این بیماری مبتلا هستند.

پ.ن. طرح از مجله اکونومیست است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: