معرفی کتاب: جنگ داخلی اسپانیا: ارتجاع، انقلاب وانتقام

نام کتاب: جنگ داخلی اسپانیا: ارتجاع، انقلاب و انتقام Spanish Civil War: Reaction, Revolution, Revenge

نویسنده: پاول پترسون

ناشر: دبلیو. دبلیو. نورتون

سال انتشار:  2007

پاول پترسون مورخ برجسته بریتانیایی و صاحب کرسی استادی تاریخ اسپانیا در مدرسه اقتصاد لندن LSE  است. او علاوه بر این کتاب مولف کتابی درباره خوان کارلوس و فرانکو می باشد.کتاب او بیشتر یک تاریخ مختصر نظامی از جنگ داخلی اسپانیاست. اوبه تشریح تمام پیش زمینه های سیاسی و اجتماعی تحولات جمهوری اسپانیا نمی پردازد، با اینحال از  حوادث این دوره از جمله  شکستها و پیروزیها و تغییر دولتها شرح دقیق و سلسله واری می دهد.

 برخلاف هیو توماس ظاهرا بیطرف و آنتونی بیور ضد کمونیست پترسون می کوشد دلایل نزدیکی جمهوری اسپانیا به شوروی را تشریح کند.  او در کتابش درباره ارسال طلای اسپانیا به شوروی  و سایر تبادلات دو کشور می نویسد و استدلال می کند که جمهوری اسپانیا و حتی لیبرالهای ضدکمونیست آن چاره دیگری جز رجوع به شوروی نداشته اند. پیمان عدم مداخله در اسپانیا توسط تمامی کشورهای اروپایی امضاء شده بود و تنها شوروی به نفع جمهوری حاضر به نقض آن بود. (آلمان و ایتالیا با نیت نقض و استفاده از آن برای کمک بیشتر به ناسیونالیستها به این پیمان ملحق شده بودند)

مهارت او در بیان موجز این حوادث باعث جذابیت نثرش شده است  و به خواننده تصویری از چگونگی روند توسعه تنازع و تضاد در جامعه اسپانیا  در حال جنگ می دهد. برای خواننده علاقمند به تاریخ اسپانیا این کتاب یک متن خواندنی، جذاب و کوتاه است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: