مردان دویست ساله

دیروز دویستمین سال دو ابرمرد تاریخ بود: داروین و آبراهام لینکلن.

نظریه تکامل داروین هنوز جنجال آفرین است و کلیسا هنوز نتوانسته است آنرا هضم کند.  باور کلیسای اونجلیکن به خلقت جهان باعث شده است تا بسیاری از پیروان این کلیسا عمر زمین را چندین و چند میلیون سال ندانند. به باور ایشان تنها شش روز صرف خلق زمین در حالتی که در آن هستیم شده است و تکاملی در کار نبوده است! هنوز وعاظ مسیحی به سرزنش هواداران این نظریه می پردازند و تدریس داروینیسم در مدارس باعث شده است تا خانواده های بسیاری فرزندان خود را در خانه تعلیم دهند.

آبراهام لینکلن اما در اوج محبوبیب است.از  مبارز ضد برده داری و محافظ اتحاد ایالات متحد اکنون به مانند یک قدیس یاد می شود. گرچه بعنوان یک سیاستمدار او بازی سیاست را بلد بود و با مهارت آنرا بازی می کرد. کتابهای مربوط به او هنوز پرفروش است (از جمله زندگینامه جدیدی تحت عنوان  Team of Rivals تیم رقبا که سال 2006 منتشر شد.) نظریه تکامل درباره محیط زیست و زیست شناسی مخالفان و موافقانی هنوز دارد. ولی تکامل تدریجی نظامهای سیاسی را همه پذیرفته اند. داروین می توانست یک عالم علوم سیاسی باشد و نه دانشمند علوم طبیعی.

2 دیدگاه برای «مردان دویست ساله»

مال خودتان را بیفزایید

  1. Lincoln is not as popular as you might think. In fact I think Darwin is much more popular around the world. and the irony is those who don’t like Darwin, are very much in favor of Lincoln either.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: