معرفی کتاب: جنگ داخلی اسپانیا

اولین معرفی کتاب مربوط به جنگ داخلی اسپانیا:

نام:  جنگ داخلی اسپانیا Spanish Civil War

نام نویسنده: هیو توماس Hugh Thomas

انتشار: مدرن لابیرری

سال: 2001

این کتاب ویرایش جدید و بروز شده ای از اولین کتاب هیو توماس درباره جنگ داخلی اسپانیاست که در 1960 منتشر شده است. توماس برای نوشتن این کتاب با دهها بازمانده جنگ داخلی اسپانیا، چه جمهوریخواه و چه ناسیونالیست، اعضاء سابق بریگادهای بین المللی، خبرنگاران و دیپلماتهای خارجی  مصاحبه کرده است. او داستان این  دوره را نه تنها بر اساس اسناد موجود بلکه بر اساس مشاهدات بازیگران آن باز نوشته است.  تعدد نقطه نظرات بازگو شده و بیطرفی نسبی نویسنده این کتاب را به منبع کم نظیری برای خواننده علاقمند درباره جنگ داخلی اسپانیا تبدیل کرده است.

نویسنده بیشتر بر روایت بیطرفانه تاریخ تاکید دارد و پس ار مقدمه مفیدی درباره ریشه های جنگ داخلی به شرح دقیق حوادث مربوط به آن می پردازد. او بیشتر به تحلیل پیامدهای حوادث می پردازد تا دلیل آنها و هم جمهوریخواهان و هم ناسونالیستها را برای خشونتهای بی رویه، تیرباران زندانیان سیاسی و بدرفتاری با هواداران اردوگاه رقیب سرزنش می کند. گرچه اذعان می کند که ناسیونالیستها به مراتب بی رحمانه تر از جمهوریخواهان با اهالی شهرها و روستاها رفتار می کردند. نویسنده می کوشد تا با هیچیک از گروههای سیاسی درگیر جنگ ابراز همبستگی نکند و تنها بر انگیزه ها و دلایل ایشان تاکید می کند.

او درتصویر شرایط اقتصادی هر دو طرف و تشریح اثرات تئوریهای سیاسی اقتصادی ایشان موفق است.  از خلال صفحات این کتاب خواننده با اسپانیایی آشنا می شود که در آن دو گروه اصلی دربرابر یکدیگر قرار گرفته اند. یکی مشتاق حکومت نظم و قانون و رعایت حرمت سنتهای پیشین و دیگری در اشتیاق آزادی. با اینحال یکی متحد  و یکپارچه است و دیگری اتحاد ناموزونیست از گروههایی با اهداف مختلف و حتی متضاد که باعث می شود درگیر جنگ داخلی دومی با خود باشد. خواندن این کتاب به کسانی توصیه می شود که تصویری دقیق از همه ابعاد جنگ داخلی اسپانیا می خواهند.

2 دیدگاه برای «معرفی کتاب: جنگ داخلی اسپانیا»

مال خودتان را بیفزایید

  1. علی جان راستي فکر مي کنم که اسم اين بنده خدا «هيو» باشه… يعنی می نويسن «هاگ» ولی می خونن «هيو»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: